Kryptoměny: Základní informace

Ve spolupráci s YouRadio News pro Vás připravujeme pravidelný pořad o kryptoměnách. První díl se bude věnovat základním informacím o krypto světě. Audio verze bude dodána později.

Co jsou to kryptoměny?

Jde o virtuální peníze, které jsou decentralizované a tím pádem je nemůže jen tak někdo ovlivnit. Nejsou pod kontrolou vlád a bank.

Nemůže tak třeba nastat situace, která u nás nastala před několika desetiletími - Měnová reforma. Lidé tenkrát přišli o téměř veškeré úspory. To je i důvod proč jsou dnes kryptoměny hojně využívány například ve Venezuele. Kde, za peníze, které Vám před pár lety stačili na nákup celého domu, si dnes koupíte jen bochník chleba. Hodnota venezuelské měny šla tak drasticky dolů, že už ji nepočítají, ale rovnou váží balíky bankovek na vahách.

První kryptoměnou je Bitcoin a vznikla roku 2009. Tuto kryptoměnu založil jistý Satoshi Nakamoto. Zajímavostí je, že jde pouze o přezdívku, jeho identita není stále známa. Navíc se nemusí jednat pouze o jednoho člověka, ale může jít dokonce o celou skupinu lidí. Ti tak skrytím své identity chtějí kryptoměnu Bitcoin ochránit od vnějších vlivů.

Co je to Blockchain?

Blockchain se v České Republice často překládá jako účetní kniha. Je možné si jej představit také jako obří decentralizovanou databázi. V této databázi jsou tak uložené veškeré informace o uskutečněných transakcí. Díky tomu, že je to decentralizovaná databáze a díky tomu, že transakci musí vždy potvrdit několik těžařů, je tak neovlivnitelná. Co se do ní zapíše už v ní zústane napořád.

Ukázka funkce Blockchainu

Co vše potřebuji ke kryptoměnám?

Jediné, co je třeba je zřídit si předem kryptopeněženku. K tomu Vám nejlépe poslouží takzvané multikryptoměnové peněženky, jako je Exodus, nebo mobilní Coinomi. Ani ty, ale neumí pracovat se všemi kryptoměnami a občas je nutné si pořídit oficiální peněženku. Přehled peněženek ke každé měně najdete na u nás ve směnárně, když si rozkliknete konkrétní kryptoměnu. Pro peněženku Exodus, jsme připravili návod: Jak si založit kryptopeněženku

Kolik finančních prostředků investovat?

Kurzy kryptoměn jsou opravdu hodně pohyblivé. Určitě neinvestujte veškeré vaše úspory! A v žádném případě si kvůli tomu neberte hypotéky, tak jak to dělají někteří jedinci v zahraničí. Už tu byla například rodina, která prodala celý dům a všichni žijí nyní ve stanu. Většinou se doporučuje investovat maximálně 1/3 volných financí. Je potřeba zvážit, kolik peněz jste ochotni ztratit.Tento článek byl publikován dne 02. 08. 2018

Klíčová slova: Kryptoměny, krypto, crypto, cryptocurrency, informace, jak na to, co jsou to kryptoměny
Cookies používáme proto, abychom mohli zajistit bezpečnost tohoto webu, měřit návštěvnost a přizpůsobovat a měřit reklamy. Kliknutím na jakýkoliv odkaz na tomto webu, vyjadřujete svůj souhlas, že smíme pomocí cookies shromažďovat informace na tomto webu i mimo něj.