Kryptoměny: Bezpečnost #3 - Nenechte se napálit podvodníky na Internetu!

Přinášíme Vám další článek, který vzniknul ve spolupráci s YouRadio News. Internet je dnes plný nástrah, proto se v dnešním článku zaměříme na top 4 nejčastější podvody na Internetu a sociálních sítích. Je nutné být neustále ve střehu a zvažovat každou podezřelou nabídku! Pamatujte, že nikdo Vám nedá jen tak něco zdarma, nebo s obří slevou!

Audio verze

Audio verzi tohoto článku si můžete poslechnout na stránkách YouRadio News - https://news.youradio.cz/tema/krypton-na-jake-podvody-si-ve-svete-digitalnich-men-dat-pozor-19526

Falešné profily

Na Sociálních sítích, se například vydává spousta lidí za tvůrce různých kryptoměn, nebo známých osobností. Ti Vám pak nabízejí, že když jim pošlete například 0.1 Etherea, jako ověřovací platbu, tak Vám zpátky zašlou 1 Ethereum. To je samozřejmě nesmysl a zpět Vám již nikdo nikdy nic nepošle!

Níže na obrázku je vidět ukázka z Twitteru.

Podvodníci na sociálních sítích

Pumpovací skupiny

Dost často jsou na Facebooku vytvářeny skupiny, které slibují zaručené signály o tom, že daná kryptoměna půjde nahoru! Celý podvod spočívá v tom, že vlastník stránky koupí nějakou méně známou kryptoměnu a vyhlásí signál, že tato kryptoměna půjde nahoru. Lidé, kteří jsou v této skupině tuto kryptoměnu ve velkém nakoupí, tím dojde k nárůstu ceny. V ten moment vlastník této stránky kryptoměnu prodá a vydělá na této akci. Kryptoměna následně pomalu upadá zpět na svou původní hodnotu.

Tyto skupiny jsou známé pod názvy Pump and Dump, nebo jako signální skupiny a majitelé těchto stránek také kolikrát vyžadují členský příspěvek.

Podvodné signály na kryptoměny

Na obrázku výše můžete vidět vývoj celé akce, kdy podvodník po svém nákupu vyšle signál a následně po skoku vše navrchu prodá.

Podvodné e-shopy

Občas se objeví nějaké e-shopy, které nabízejí zboží za skvělou cenu. Většinou je to elektronika, která je třeba o třetinu nebo i polovinu levnější, než kdekoliv na Internetu. Tyto e-shopy vyžadují pro svůj nákup platbu předem v kryptoměnách. Důrazně tedy všechny varuji a doporučuji, aby si každý předem o e-shopu našel nějaké informace třeba na googlu, nebo nějaké recenze a nejlépe ignoroval tyto nesmyslné nabídky.

Jako příklad můžeme zmínit dnes již zaniklé e-shopy Aaukce, nebo Aaslevy

Prověřit e-shop můžete i podle seznamu ČOI: https://www.coi.cz/pro-spotrebitele/rizikove-e-shopy/

Skupinové investování

Nenechte se zlákat ke společnému investování pomocí pochybných fondů, které slibují přenádherné zisky :) Můžete totiž dopadnout jako klienti společnosti BitConnect. Ta lákala na ohromné zisky, v případě, že s nimi budete investovat. Vše dokonce nějakou dobu fungovalo a investoři vkládali více a více prostředků. Má to ovšem menší chybičku :) Jako zisky jim byly vypláceny vklady od dalších investorů, kteří byli pod nimi. Když pak noví členové nepřibývali, celý projekt zkrachoval a spousta lidí přišla o své finance. Do tohoto podvodu bylo také zapojeno velké množství youtuberů, kteří celý podvod propagovali na svých Youtube kanálech.

Máte tip?

Pokud jste se sami stali obětí podvodu a chcete pomoci dalším, napište nám prostřednictvím kontaktního formuláře a my článek rozšíříme.

Chcete vědět více?

Další informace z bezpečnosti můžete najít v našem starším článku: Kryptoměny: Bezpečnost #2 - Předcházíme hacku či ztrátám kryptopeněženekTento článek byl publikován dne 01. 02. 2019

Klíčová slova: kryptoměny, sociální sítě, podvodníci, scammers, eshopy, twitter, falešné účty, signální skupiny, pump and dump,
Cookies používáme proto, abychom mohli zajistit bezpečnost tohoto webu, měřit návštěvnost a přizpůsobovat a měřit reklamy. Kliknutím na jakýkoliv odkaz na tomto webu, vyjadřujete svůj souhlas, že smíme pomocí cookies shromažďovat informace na tomto webu i mimo něj.