Kryptoměny: Bezpečnost #1 - Peněženky pro kryptoměny

Naše kryptosměnárna ve spolupráci s YouRadio News připravuje rádiový pořad o kryptoměnách. V tomto dílu řešíme to, jak si kryptoměny zabezpečit z pohledu peněženek. Respektive rozvrhnout si uložení svých financí tak, abychom je neměli na jednom místě a nepřišli o ně!

Upozorňuji, že nic z toho není 100% bezpečné! Je především nutné:

  • Neustále aktualizovat Váš operační systém.
  • Mít aktivovaný antivirový program. (Zdarma - Comodo, Avast, AVG)
  • Neinstalovat zbytečné, kradené nebo podezřelé aplikace - Typu jak vysoké IQ máš?, Jak se bude jmenovat tvá budoucí žena? apod...

Také doporučuji po vytvoření kryptopeněženek pečlivě zálohovat privátní klíče a případné obnovovací fráze. Je doporučeno zálohovat na papír na bezpečná místa.

Já bych celý koncept rozdělil na takové 3 vrstvy.

1. Mobilní peněženka na kryptoměny

Doporučuji Vám nainstalovat si univerzální peněženku Coinomi, pokud v ní není kryptoměna dostupná, nainstalujte si přímo originální peněženku. Jaké kryptoměny lze použít v Coinomi:

Coinomi - Mobilní peněženka
Coinomi - Mobilní peněženka

Tuto peněženku si představte jako platební kartu, nebo pár stovek ve vaší peněžence. Měla by sloužit pro drobné platby někde po městě apod. Je vhodné si na ni nechávat třeba jen ekvivalent 2.000,- Kč

2. Peněženka na Vašem PC

Instalovat buď univerzální Exodus, případně pokud není podporována kryptoměna, tak instalovat originální peněženku od tvůrců kryptoměny.

Exodus Wallet
Exodus Peněženka

Pro větší částky se pak hodí aplikace nainstalovaná na Vašem PC. Představte si to, jako účet, kam Vám chodí každý měsíc výplata a z který často používáte. Z této peněženky můžete platit větší částky, případně dobíjet Vaši mobilní peněženku.

Jaký obnos tu nechat? To záleží asi na každém z Vás, jak moc kryptoměny používáte a jak s nimi chcete hýbat. Třeba ekvivalent 10.000 - 50.000 Kč?

3. Papírová peněženka, nebo hardwarová peněženka

Tyto se hodí pro větší částky. Příkladem může být spořící účet, kde spoříte na nové auto, dům apod...

V případě papírové peněženky je pak počítat s tím, že jakmile ji použijete je dobré vygenerovat novou.

Papírová peněženka
Papírová Peněženka

Trezor Wallet
Trezor

Papírovou peněženku si můžete vygenerovat přes https://walletgenerator.net/, ale doporučuji spíše stáhnout GitHub verzi. Kouzlo papírové peněženky spočívá v tom, že je vygenerovaná v počítači, který odpojíte od internetu a je tak těžší zcizit privátní klíč.

A jako Hardwarové peněženky lze doporučit český světově uznávaný Trezor, nebo francouzský Ledger. Hardwarové kryptopeněženky provádějí autorizaci plateb skrze PIN, který Vám ukážou na jejich displeji a není tak zacházeno s privátním klíčem peněženky. Pokud se rozhodnete pro koupi HW krypto peněženky, vždy kupujte pouze od prověřených e-shopů. Důrazně varuji před nákupem z druhé ruky. Peněženka může být kompromitována!Tento článek byl publikován dne 20. 08. 2018

Klíčová slova: Kryptoměny, bezpečnost kryptoměn, bezpečnost, peněženky, kryptopeněženka, bezpečí, hack, hacking, hacker, krádež, krádež kryptoměn, krypto
Cookies používáme proto, abychom mohli zajistit bezpečnost tohoto webu, měřit návštěvnost a přizpůsobovat a měřit reklamy. Kliknutím na jakýkoliv odkaz na tomto webu, vyjadřujete svůj souhlas, že smíme pomocí cookies shromažďovat informace na tomto webu i mimo něj.