Ethereum a jeho forky - příležitost k získání kryptoměny zdarma

Již za pár dní čekají kryptoměnu Ethereum 3 forky. Pro mnoho lidí jde o zajímavou událost, protože se nabízí možnost, jak získat další kryptoměny úplně zdarma. Nicméně je tu stále spousta otázek. Co vše je třeba z naší strany udělat pro získání kryptoměn? Jak zabezpečit své aktuálně nakoupené Etherem a udržet ho v bezpečí?

Ethereum hard fork

Co je to fork?

Je to rozvětvení kryptoměny do více projektů, kdy každý má trochu jiné vlastnosti, podle toho, jak vývojáři projekt vylepší oproti původnímu. V krypto světě se také tímto způsobem přechází na novější typ sítě, kdy se původní síť přestane používat. Kolem forku dost často vzniká velké halo, takže se toho občas chytí nějaké skupiny lidí a snaží se tak získat pozornost pro svůj nový projekt, který má být v něčem odlišný.

Seznam forků / nových kryptoměn

Ethereum Constantinople

Jedná se o nejdůležitější Ethereum fork, proto jej, ikdyž bude ze všech nejpozději dávám na začátek. Tento fork, bude proveden zhruba 16. ledna. Proč zhruba? Protože fork se vždy musí napasovat na nějaký konkrétní blok v Blockchainu. Zde se vývojáři dohodli na bloku s číslem #7080000 a ten by měl být právě zpracován 16. ledna, možná ale dříve, záleží, jak rychle k němu síť na základě výpočtů těžařů dojde.

Jedná se o pokračování oficiálního Etherea. Jde jen o upgrade sítě o novinky, které by měly opět tuto kryptoměnu více zatraktivnit a udržet si konkurenceschopnost.

Ethereum Classic Vision

Tento Fork je plánován na 11. ledna 2019. Každý držitel Etherea dostane 3 ETCV za každý kus ETH. Tato kryptoměna umožní razantní zvýšení počtu transakcí na síti. Ethereum zvládne aktuálně pouze 25 transakcí za sekundu. Tato kryptoměna by měla zvládnout 10.000 transakcí za sekundu. Navíc chce vývojářům zpříjemnit vývoj decentralizovaných aplikací v její síti různými nástroji.

Ethereum Nowa

Tento fork proběhne 12. ledna 2019. Za každý kus Etherea u Vás v peněnce dostanete 1 kus Ethereum Nowa. Tato kryptoměna má v plánu v průběhu roku 2019 vybudovat decentralizovanou burzu a Blockchain messengera.

Co udělat pro to, abych kryptoměnu získal?

Pokud Vás zajímá jen Constantinople Fork, tak pravděpodobně nemusíte dělat nic. Většina burz již oznámila, že tento Fork budou plně podporovat a očekává se to i od kryptopeněženek.

Pokud ale chcete získat i další kryptoměny Ethereum Classic Vision a Ethereum Nowa, pak musíte mít Ethereum v kryptopeněžence a od této peněženky mít i privátní klíč. Burzy totiž prozatím tyto forky nepodporují.

Pokud to chcete udělat i bezpečně, tak z je vhodné si založit ještě další kryptopeněženku. Jakmile forky proběhnou, vy si přepošlete z původní kryptopeněženky původní Ether na novou kryptopeněženku a následně s původním privátním klíčem můžete přistoupit k výběru nových kryptoměn. Nicméně je třeba počkat na peněženky, které to budou vyžadovat. Například peněženka pro Ethereum Nowa bude k dispozici dle ohlášení až ve 2. kvartálu roku 2019.

Proč tak složitě?

S forkem, který není podporován původními vývojáři hrozí vyšší riziko krádeže Vaší kryptoměny. Pro novou kryptoměnu (ETCV, Nowa) může být vydána peněženka, která z Vás pouze vytáhne privátní klíč a pošle ho útočníkovi, který Vám následně ukradne původní Ethereum. Nebo může být proveden tzv. Replay attack, kdy je udělána transakce v nové kryptoměně, ale tato může stejně tak být zopakována v normálním Ethereum Blockchainu! Podrobnosti jsou trochu složitější.

Jak získat privátní klíč z peněženky exodus?

Ukázka exportu privátního klíče z peněženky Exodus

Po přihlášení do peněženky Exodus stiskněte současně klávesy CTRL+SHIFT+D, zobrazí se Vám tak vývojářská nabídka. Zde klikněte na tlačítko Developer, poté v nabídce vyberte Assets, z té následně vyberte kryptoměnu Ethereum a klikněte na položku View Private Keys. Vyskočí na Vás nové okno, zkopírujte si veškeré údaje, které vidíte a to na bezpečné místo a nikomu je neprozrazujte! Vlevo máte veřejnou adresu, vpravo pak privátní klíč k této adrese.Tento článek byl publikován dne 06. 01. 2019

Klíčová slova: Ethereum, fork, nowa, etcv, classic vision, zdarma, kryptoměny, bezpečnost, hardfork, exodus, peněženka, ETH, ETCV,
Cookies používáme proto, abychom mohli zajistit bezpečnost tohoto webu, měřit návštěvnost a přizpůsobovat a měřit reklamy. Kliknutím na jakýkoliv odkaz na tomto webu, vyjadřujete svůj souhlas, že smíme pomocí cookies shromažďovat informace na tomto webu i mimo něj.